Potrzeby Wesołej

Rozpoczęły się konsultacje społeczne firmowane przez Nowoczesną. Co z nich wynika i jaki mamy plan działania. Otóż, działając w porozumieniu z mieszkańcami i organizacjami społecznymi będziemy naciskać na władze dzielnicy, będziemy monitorować sytuację, będziemy zajmować się poprawą jakości życia naszych mieszkańców, gdyż tak widzimy naszą misję społeczną. Oto 4 kategorie, w których wystąpiło najwięcej głosów za zmianami dotychczasowego funkcjonowania.

INFRASTRUKTURA DROGOWA oraz KOMUNIKACJA PUBLICZNA

1.WOW. Oczywiście najwięcej emocji budzi Wschodnia Obwodnica Warszawy. Jest nam potrzebna ale jednocześnie mieszkańcy północnej części dzielnicy nie wyobrażają sobie jak może trasa ekspresowa wejść w środek dzielnicy. Idealnym rozwiązaniem byłoby gdyby została schowana w tunelu, ale napotyka to na opór GDDKiA. W południowej części dzielnicy sytuacja wygląda przeciwnie. Ruch międzymiastowy napiera i nie mieści się na Trakcie Brzeskim. Nota Bene, było już kilka wypadków śmiertelnych na przejściach dla pieszych. Na uliczkach osiedlowych np. Gościniec, Rumiankowa, lub Zakrętowa, jest coraz gorzej, kierowcy jadący tranzytem, uciekający od korka na Tr. Brzeskim przepychają się na uliczki do ruchu międzymiastowego nie przystosowane, powodując zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Czekamy niecierpliwie na rozwiązanie i mamy nadzieję, że interesy zarówno północnej, jak również południowej części dzielnicy zostaną uwzględnione.

2. Spowolnienie ruchu. Ulica Jana Pawła II jest tak mocno oblegana w godzinach szczytu, przez samochody jadące tranzytem, że wjechanie w nią z ulic podrzędnych w lewą stronę staje się ogromnym wyzwaniem i jest niebezpieczne. Co za tym idzie niezbędna staje się sygnalizacja świetlna z inteligentnym systemem reagującym na przekraczanie prędkości.

3.Komunikacja zbiorowa. Niedługo powinniśmy doczekać się nowej lini autobusowej od strony Międzylesia tj. autobus Z47, który połączy Starą Miłosną z linią Otwocką SKM, oraz da możliwość przesiadki do autobusu 525. Musimy jednak pamiętać, że populacja dzielnicy cały czas rośnie i nasze potrzeby ciągle rosną. Autobusy kursujące co pół godziny nie są szczytem marzeń mieszkańców.

ŚRODOWISKO NATURALNE

  1. MPK. Mazowiecki Park Krajobrazowy jest naszą dumą, ale nasze lasy trzeba oglądać z daleka aby nie mieć poczucia niesmaku. W lasach zalegają ogromne ilości śmieci i nie są sprzątane od lat. Oczywiście apelujemy do spacerowiczów aby szanowali przyrodę i nie zostawiali tam śmieci, apelujemy również do decydentów aby zdecydowali się na jakieś rozwiązanie systemowe, które pozwoli na regularne sprzątanie i monitorowanie sytuacji. Miło byłoby zobaczyć też kosze zawierające torebki na psie odchody, tak aby spacer po lesie nie kończył się nieprzyjemnie dla kogokolwiek. Miłośnicy czworonogów na pewno chętnie skorzystają z takiej możliwości i wszyscy będą zadowoleni.
  2. Zanieczyszczenie powietrza. Mimo, iż jesteśmy zieloną dzielnicą w powietrzu, zwłaszcza przy małym ruchu powietrza, unosi się wiele substancji szkodliwych. Nie jesteśmy za tym aby zmuszać kogokolwiek do inwestycji, na które ich nie stać. Jednak przydałby się program w dzielnicy wspierający osoby, które nie stać na wymianę pieca na bardziej sprzyjający środowisku, a zależy im na tym aby nie truć sąsiadów.

EDUKACJA

  1. Liceum. Wesoła jest dzielnicą z największym przyrostem naturalnym w Warszawie. Oprócz dzieci rodzących się u nas, są też rodziny z dziećmi przeprowadzające się na nasz teren z zewnątrz. Dlatego potrzeba powstania Liceum Publicznego staje się coraz bardziej pilną potrzebą naszej dzielnicy. Oczywiście trzeba tu pochwalić osiągnięcia Bułhaka, gdzie dzieje się dużo dobrego, jednak potrzeby dzielnicy są większe niż jedno liceum, zwłaszcza, że nie każdego stać na czesne w szkole niepublicznej.
  2. Miejsce spotkań. W wielu miejscach naszej dzielnicy brak miejsca gdzie mieszkańcy mogliby się spotkać w ramach wymiany kulturalnej. Warto byłoby pomyśleć o jakimś rozwiązaniu tej kwestii.
  3. Internet. Powoli problem dostępu do Internetu jest rozwiązywany, ale wciąż jesteśmy daleko za pozostałymi dzielnicami gdzie szybki szerokopasmowy Internet jest oczywistością. W Wesołej większość operatorów bazuje na technologii radiowej, brakuje wciąż światłowodów, do których mogliby się podłączyć mieszkańcy naszej dzielnicy.

INFRASTRUKTURA I INNE PROBLEMY

  1. Kanalizacja. Nie wszyscy mają do niej dostęp w naszej dzielnicy, natomiast kanalizacja przeciw-burzowa, albo jakiś system zastępczy nie istnieje. Może namiastką jest kanałek, ale przy większych opadach jest niewydolny. Mieszkańcy, u których w trakcie nawałnic wybija woda z kanalizacji do piwnic znają problem doskonale.
  2. Twarda woda. W Starej Miłośnie woda jest bardzo twarda, co powoduje liczne awarie sprzętów kuchennych i sanitarnych. Część mieszkańców na własną rękę montuje sobie uzdatniacze, które pomagają ją zmiękczyć, część nic nie montuje i wymienia psujący się sprzęt częściej niż mieszkańcy innych osiedli w Warszawie. Jednak urządzenia, które pozwoliłyby choć częściowo zmiękczyć wodę zanim pojawią się w rurach wodociągowych byłyby nie do przeceniania.
  3. Ustawa Śmieciowa. Mieszkańcy narzekają, że rozwiązania w kwestii odbioru nieczystości nie przystają do naszej dzielnicy. Jesteśmy dzielnicą, która ma wiele domków jednorodzinnych i małych posesji z dużą ilością odpadów zielonych, których nie można się łatwo pozbyć. Wygląda na to, że rozwiązania dla dzielnic z zabudową głównie wielorodzinną, wysokimi blokami i małymi terenami zielonymi, zostały narzucone dzielnicom zielonym, tak jakby nie było żadnych różnic między nimi. Mieszkańcy muszą składować trawę, zgniłe liście, gałęzie, w workach foliowych gdzie wszystko tęchnie, pleśnieje i wydaje obrzydliwy odór czekając przez długie tygodnie lub nawet ponad miesiąc aż będzie okazja się tego pozbyć.
  4. Ścianka Wspinaczkowa. Młodzi mieszkańcy marzą o infrastrukturze do rekreacji na świeżym powietrzu. Jednym z pomysłów było wybudowanie ściany wspinaczkowej.
  5. Brak planu zagospodarowania przestrzennego. Jest to problem, który dotyczy terenów na południe od ul. Mazowieckiej. Dla tych, którzy już mają wokół siebie zabudowę wydaje się nieistotne, ale fakt, że inwestycje są nieprzewidywalne jest powodem do niepokoju i powoduje, chaos który może rodzić sytuacje patologiczne.

Prosimy o kontakt na adres [email protected] jeśli chcielibyście Państwo zgłosić inne kwestie na naszej liście potrzeb w dzielnicy Wesoła. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani również innymi dzielnicami Warszawy – tu jest link do ogólnowarszawskiej strony z mapą

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

©2020 Nowoczesna.org

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?