Spotkanie informacyjne w sprawie budowy węzła Zakręt w ciągu drogi ekspresowej S17.

Informacje Ogólne

W dniu 19 czerwca odbyło się spotkanie informacyjne na temat budowy węzła Zakręt, oraz odcinka Zakręt-Lubelska (bez węzła) w ciągu drogi ekspresowej S17. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele inwestora (GDDKiA), wykonawcy (Warbud S.A.), przedstawiciele dzielnicy, oraz mieszkańcy dzielnicy.

Inwestycja zmienia zasadniczo rozwiązania komunikacyjne w Starej Miłośnie. Droga krajowa nr 17, która ma obecnie ok. 10m szerokości, zamieni się w drogę ekspresową, która wraz drogami serwisowymi będzie miała szerokość ok. 50 m. Powstanie kilka nowych dróg np. droga serwisowa do obsługi ruchu lokalnego o nazwie Zachodnia. Będzie biegła wzdłuż S17 od strony Warszawy, będzie drogą dwukierunkową. Powstanie też bezkolizyjny łącznik między Traktem Brzeskim a S17 dla jadących w stronę Lublina na poziomie 0.

Cele inwestycji i ramy czasowe

Umowa na realizację odcinka S17 Lubelska (bez węzła) – Zakręt (z węzłem) nastąpiła 22 listopada 2017, w chwili obecnej trwają prace przygotowawcze, następnie 22 września 2018 ma nastąpić złożenie kompletnego wniosku o ZRID. Roboty zasadnicze mają ruszyć w marcu przyszłego roku, a przewidywane zakończenie prac ma nastąpić w kwietniu 2021 roku.

W celach inwestycji na stronach internetowych wykonawcy można przeczytać, że jej zrealizowanie ma przyczynić się m. in. do skrócenia czasu podróży, zmniejszenia emisji spalin i hałasu, zmniejszenia ryzyka wypadków. Jeśli takie cele zostaną zrealizowane to jako mieszkańcy będziemy bardzo zadowoleni dlatego zależy nam aby ta inwestycja była zrealizowana jak najszybciej.

Zagrożenie – Wąskie gardło Wesołej/Starej Miłosny

W ciągu Drogi Krajowej nr 2 ulica Trakt Brzeski przez węzeł Zakręt pobiegnie w kilkumetrowym zagłębieniu, a to oznacza, że wjazd na Trakt Brzeski będzie ograniczony w stosunku do tego co jest teraz. Np. jadąc w kierunku Mińska Maz. nie będzie można wjechać na Trakt Brzeski ze stacji Orlen. Kierowcy po zatankowaniu (zjazd z Tr. Brzeskiego na stację będzie ) aby ponownie wjechać na Trakt Brzeski będą musieli zrobić kółko na osiedlu tj. wrócić ul. Gościniec, Jana Pawła II i dopiero będzie możliwość wjazdu na Trakt Brzeski.

Ul. Mazowiecka, która będzie ślepą uliczką, więc mieszkańcy aby wjechać na ul. Trakt Brzeski będą musieli dojechać do ul. Raczkiewicza i skręcić w lewo na skrzyżowanie z Traktem Brzeskim, dodatkowo zlikwidowany będzie wjazd (dla jadących w kierunku Warszawy) na BP/McDonald, co oznacza, że ci, którzy będą chcieli tam wjechać będą musieli to zrobić z ul. Piłsudskiego, a więc przejechać przez skrzyżowanie Trakt Brzeski/ JPII-Piłsudskiego. Można sobie wyobrazić, że skomplikuje to trochę komunikację w naszej dzielnicy.

Dodatkowo, jeśli GDDKiA zdecyduje się na wariant zielony Wschodniej Obwodnicy Warszawy na odcinku Zakręt – Drewnica w Wesołej, kolejny strumień samochodów przyjedzie na Trakt Brzeski z północnej Wesołej ponieważ wariant ten nie przewiduje wjazdu na WOW w Wesołej – jedyne wjazdy/zjazdy mają być w Rembertowie lub właśnie węzeł Zakręt w Starej Miłośnie.

Tak więc najbardziej obciążone dwa skrzyżowania (JPII – Raczkiewicza, dawna Praskiego Pułku/Tr. Brzeski; JPII-Piłsudskiego/Tr. Brzeski), które już teraz korkują się nieustannie, zostaną dodatkowo obciążone. Z informacji jakie do nas dochodzą, ZDM, w którego gestii jest ul. Trakt Brzeski planuje przebudowę pierwszego z tych skrzyżowań. Miejmy nadzieję, że nastąpi to szybko, a przepustowość tego skrzyżowania wzrośnie znacznie, bo jeśli nie, to będziemy mieli w naszej dzielnicy permanentnie zakorkowane skrzyżowania i ulice do nich prowadzące blokujące normalny ruch.

Oczywiście dla kierowców jadących tranzytem przez naszą dzielnicę sytuacja powinna się poprawić, bo zniknie wąskie gardło w postaci zwężenia dróg w Zakręcie, zwłaszcza kiedy A2 zostanie doprowadzona do węzła Konik. Nam mieszkańcom Wesołej pozostaje pilnować władz dzielnicy aby zadbały o nasz interes w ZDM.

Środowisko oraz ruch pieszy i rowerowy

Odwodnienie powstających dróg zostanie wykonane w ten sposób, że powstaną zbiorniki retencyjne odbierające wodę z drogi, a jej nadmiar będzie zrzucany do Kanału Wawerskiego.

Niestety nie przewidziano ścieżek rowerowych przy drogach dla ruchu lokalnego budowanych wzdłuż S17. Według inwestora będzie tam panował mały ruch dlatego nie powinno być problemem pomieszczenie jednocześnie ruchu jednośladami i ruchu samochodowego.

Nie przewidziano też przejść dla dużych zwierząt, mimo sąsiedztwa z Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym. Droga ekspresowa będzie zabezpieczona poprzez ogrodzenia tak aby zwierzyna nie wtargnęła na jezdnię i nie powodowała wypadków. Jest natomiast przewidziane przejście dla ludzi. W okolicy +/- ul. Zakrętowej powstanie kładka dla pieszych. Gdyby ktoś potrzebował przejechać na wschodnią stronę S17 samochodem będzie miał do dyspozycji węzeł Zakręt lub węzeł Lubelska.

Według inwestora, poziom hałasu po wybudowaniu omawianego odcinka S17 ma się zmniejszyć, gdyż wzdłuż S17 na terenie zabudowanym mają być ustawione ekrany dźwiękoszczelne o wysokości ok. 4-5m. Ponieważ jezdnia północ-południe będzie wyniesiona na poziomie +1na węźle Zakręt, ona też będzie zabezpieczona ekranami ze względu na generowanie dodatkowego hałasu.

Społeczeństwo patrzy przychylnie ale też sprawdza

Oczywistym jest, że do końca budowy mieszkańcy będą musieli borykać się z utrudnieniami. Zwiększona ilość ciężarówek i ciężkiego sprzętu będzie jeździła po okolicy. Według zapewnień GDDKiA mają one poruszać się wyłącznie po drogach krajowych, ale praktyka uczy, że pojawią się też na lokalnych ulicach. Gdyby ciężki sprzęt pojawił się na drogach lokalnych mamy, jako mieszkańcy, zachętę od inwestora aby go informować o takich przypadkach. Jeśli jakieś drogi lokalne zostaną zniszczone muszą być odbudowane. Inwestor zapewnia, że w trakcie budowy każda posesja ma mieć dostępny wjazd.

Jak każda inwestycja najpierw musi nas kosztować trochę cierpliwości, a utrudnienia będą irytujące. Musimy uzbroić się w cierpliwość ale jednocześnie jako społeczeństwo obywatelskie pilnujmy aby wykonawca wykonywał swoje zadanie według reguł mu narzuconych. Wygląda to tak jak w trakcie remontu w domu: cieszymy się, że poprawiamy swoją sytuację, czasami jesteśmy zmęczeni utrudnieniami, ale też musimy pilnować fachowców aby nie szli na skróty i naszym kosztem nie ułatwiali sobie pracy przy głównym projekcie. Patrzmy wykonawcy tej inwestycji na ręce, ale patrzmy życzliwie.

Adam Feliński, 20 czerwca 2018

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

©2024 Nowoczesna.org

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?