Wspierajmy organizacje pozarządowe

Jawność to przekaz jaki jest głównym motto Watchdog Polska, organizacji patrzącej, szeroko rozumianej władzy, na ręce. Wczoraj, 28 września, miało miejsce spotkanie, które miało na celu zaprezentowanie spotu filmowego jaki zostanie użyty przez Watchdog Polska do promowania tejże idei.

Każda władza, ta obecna – lokalna czy centralna, ale także te przyszłe władze, muszą mieć świadomość, że społeczeństwo będzie patrzeć im na ręce, a ich decyzje będą oceniane przez obywateli. Kampania, w którą zaangażowała się Watchdog Polska ma zwiększyć świadomość Polaków, że mają prawo do informacji i powinni z tego prawa korzystać. Jawność i przejrzystość w sferze publicznej jest skutecznym sposobem na pozbywanie się korupcji. Tak jest na całym świecie – tam gdzie jest jawność i przejrzystość poziom korupcji jest niski, tam gdzie nie ma jawności, a prawo jest niejasne, zagmatwane czy nieprecyzyjne, poziom korupcji jest wysoki, a społeczeństwo nieszczęśliwe i najczęściej biedne.

Byliśmy na tym spotkaniu nie tylko jako Nowocześni, byliśmy tam jako obywatele. Zdajemy sobie sprawę, że wspieranie, także finansowe, organizacji obywatelskich, przeciwdziałających korupcji i innym negatywnym zjawiskom w państwie, musi być niezależne od jakiejkolwiek siły politycznej. Dlatego też demokracja będzie w Polsce tak silna jak silnie obywatele zaangażują się we wspieranie organizacji pozarządowych. Te silne organizacje, które nie będą musiały czekać czy władza łaskawie udzieli im wsparcia finansowego, będą w stanie bronić obywateli przed skorumpowanymi oficjelami, którym obywatel wszedł w drogę. Zachęcamy gorąco do wspierania organizacji pozarządowych, które walczą o przejrzystość bo to da im siłę aby bronić krzywdzonych słabszych przed silniejszymi.

autorzy:
Adam Feliński
Aleksandra Paradowska

btydav

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

©2020 Nowoczesna.org

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?